JAKA in GORAZD, mladinci in kadeti

V tej sezoni sta nastopila kot čisto nova trenerja kadetov in mladincev. Opišita se na kratko. Kako sta se znašla v vlogi trenerja? 

JAKA: Sem Jaka Šket, nogometni trener UEFA B in prihajam iz Bistrice ob Sotli. Svojo igralsko pot sem v velikem nogometu v celoti preigral v KNK Odred Kozje, pred tem pa sem igral tudi futsal v KMN Dobovec. Pred dvema sezonama sem zaključil z igranjem velikega nogometa, malega pa igram zgolj še rekreativno. Trenersko pot sem začel v NK Imeno, kjer sem 2 sezoni vodil ekipo U-9 (16/17, 19/20). Vodil sem še združeni ekipi NK Imeno in KNK Odred Kozje selekcije U-11 (sezona 17/18), U-13 (18/19) in U-15 (19/20). Letos marca sem dobil ponudbo za vodenje kadetske ekipe NK Šmarje pri Jelšah in jo z veseljem sprejel. Takoj sem opazil, da gre za zelo organiziran klub, kjer je velik poudarek na mladinskih selekcijah. Glede na to, da sem v prejšnjih trenerskih izkušnjah vodil nižje selekcije, mi vodenje kadetov lansko sezono in mladincev letos predstavlja velik izziv. Jedro ekipe predstavljajo fantje, ki sem jih vodil že lansko sezono, kar mi zagotovo olajša vodenje ekipe.

GOGI: Trenersko delo mi ni tuje. Sam treniram nižje selekcije že 7 let. Tako, da sem do sedaj pridobil že kar nekaj izkušenj. Je pa res, da sem letos prvič postavljen v vlogo trenerja starejših dečkov (kadetov). Menim, da mi je delo s starejšimi bolj pisano na kožo in verjamem, da smo se z ekipo dobro ujeli.


(Jaka – v sredini, Gorazd – desno)

Oba sta profesorja športne vzgoje. Kako grejo z roko v roki strokovno znanje in izkušnje s terena? 

JAKA: Zdi se mi, da sta si zelo povezana. Izkušnje s terena mi predvsem pridejo prav pri motivaciji igralcev pred tekmo in pri delu na treningih, ko odpravljamo pomanjkljivosti. Fante želim pripraviti oz. motivirati tudi tako, kot bi si mogoče želel jaz, če bi bil še 1x igralec. Strokovno znanje, pridobljeno na fakulteti za šport, pa mi pride prav pri raznovrstnosti vaj, organizacijskih veščinah in pedagoških prijemih na relaciji trener-igralci.

GOGI: Znanje, ki smo ga pridobili na fakulteti je zlata vredno. Dobili smo ogromno širine – ne samo v pripravi
in organizaciji treningov, tudi v razumevanju čustev otrok, njihovega razmišljanja, socialnih potreb,
biološkega razvoja, ipd.. V kombinaciji z izkušnjami se tako lažje postavimo v kožo svojih varovancev.

Kot igralca torej tudi bolje razumeta svoje nogometaše, emocije med tekmo, vroče glave? 

JAKA: Seveda. Čustva so del nogometa. Vsak trener si želi, da bi največkrat bilo izraženo čustvo veselja ob danem zadetku fantov, ampak se hitro pojavijo strah, jeza, žalost … Predvsem jeza zna biti zelo prisotna nad nasprotnimi igralci, sodniki, tudi soigralci. Pomembno je, da se fantje zavedo, da se z jezo ne bo dalo nič rešiti, ampak s tem kvečjemu škodi sebi in celotni ekipi.

GOGI: Seveda. V svojem življenju sem odigral ogromno tekem, se spopadal z različnimi emocijami. Vsekakor
je vredno povedati, da smo si ljudje različni. Nekateri so bolj vročekrvni od drugih. Situacije v igri
vplivajo na igralce na različne načine in skladno z njihovo osebnostjo potem tudi odreagirajo.
Ključnega pomena so tukaj izkušnje in zavedanje, kako se v teh trenutkih pomiriti in nadaljevati tekmo.

S svojima ekipama tekmujeta v MNZ Celje. Kakšna je liga? So se vajina pričakovanja izkazala za realna, so nasprotniki težki? 

JAKA: Mladinska liga MNZ Celja je zelo dobra za razvoj nogometašev, saj je izjemno izenačena. Izstopa ekipa NK Brežice, ki ima res kakovostno generacijo mladincev. Večina ostalih klubov smo si med seboj konkurenčni in tekme so zelo zanimive, saj lahko vsak premaga vsakogar.

GOGI: Liga ni pretirano težka. Nasprotniki so primerni za naš trenutni nivo.

Gorazd, kako krmariš med tekmami v vlogi trenerja in tekmami članov, kjer igraš? 

GOGI: Vsekakor je težavno in terja ogromno časa in energije. Biti na dveh mestih hkrati ni lahko. Predvsem,
če imamo treninge na isti čas ali z majhnim zamikom. Večkrat se je zgodilo, da sem moral spustiti
članski trening, da sem lahko normalno izvedel trening s kadeti. Prav tako sem včasih od kadetskega
treninga prej pobegnil, da sem bil pravočasno na članskem treningu. Vesel sem, da z mladinskim
trenerjem dobro sodelujeva in, da imam možnost njemu prepustiti zaključni del kadetskega treninga,
da lahko ujamem tudi članskega.

Z dijaki ste letos prvič izvedli poletne priprave na Pohorju. Bojda so bile uspešne in se bodo še izvajale.  Kako sta jih doživljala? 

JAKA: Fantastično. Vsekakor je to pozitivno tako za fante, kot tudi trenerje, da se med seboj še bolje povežemo. Odigrali smo tudi kakovostno prijateljsko tekmo proti NK Fužinar, ki je vodilna ekipa v MNZ Maribor in se z njimi enakovredno kosali. Škoda mi je edino, da se nekateri fantje zaradi obveznosti študentskih del in opravljanja vozniških izpitov priprav niso mogli udeležiti.

GOGI: Menim, da so bile priprave zelo uspešne. Fantje so bili videti tudi zelo navdušeni. Bili so postavljeni v
vlogo profesionalnih igralcev, kjer imajo 2x dnevno treninge, prebivajo v hotelu, uživajo dobro hrano
in imajo misli usmerjene samo na nogomet, nase in ekipo.

Ste izpolnili pričakovanja in cilje za jesen? Kakšni so načrti za drugi del sezone? Kako bodo potekale priprave? 

JAKA: Z jesenskim delom nisem bil zadovoljen, saj sem si želel večjo obiskanost na treningih. Z večjo obiskanostjo na treningih bi se na tekmah zagotovo pojavljalo manj napak v igri, prav tako bi bili veliko bolj uigrani. Obenem bi pa lahko več odpravljali pomanjkljivosti, ki jih fantje še imajo. Verjetno bi se to poznalo tudi na tekmah in zagotovo bi tako dosegli kakšno zmago več. Za drugi del sezone načrtujemo dobre priprave, s katerimi bolj resno začnemo 17. 1.  Do začetka spomladanskega dela prvenstva želimo odigrati vsaj 4 prijateljske tekme. Poudarek priprav bo zagotovo na elementih z žogo, nekaj več poudarka kot v pripravah za jesenski del pa bomo namenili razvoju gibalnih sposobnosti (specialna vzdržljivost, koordinacija, hitrost). Moj cilj je, da sezono končamo na višjem mestu, kot smo sedaj, saj sem mnenja, da so fantje tega sposobni.

GOGI: Pričakovanja so bila nekoliko drugačna, kot so se izkazala na koncu. Težava je bila predvsem v
odsotnosti igralcev zaradi virusa, ki trenutno razhaja. Zaradi odrejenih karanten je bila prisotnost na
treningih bistveno manjša. Prav tako smo imeli več tekem, kjer smo bili v nepopolni zasedbi in smo za
to izgubili dragocene točke.
Načrtov ne bom razkrival. Lahko pa povem, da bomo s pripravami začeli v sredini januarja.

Bliža se prestopni rok, načrtujeta kakšne okrepitve? 

JAKA: Zaenkrat ne. Mogoče pa nas kakšen dobri mož v božičnem času obdari s kakšno okrepitvijo. 🙂

GOGI: Igralcev v okolici ne bom iskal. V kadetski selekciji je trenutno ogromno fantov, ki redno trenirajo in
želijo seveda tudi nastopati na tekmah. Vsekakor so okrepitve dobrodošle, saj je tekmovalnost znotraj
ekipe dobra. V smislu, da se morajo fantje res truditi iz dneva v dan, da si izborijo mesto v 1. postavi.
V klub so seveda vabljeni vsi, ki želijo tekmovati, kvalitetno trenirati in se celostno razvijati.

Kaj bi ob koncu leta sporočila, položila na dušo, zaželela fantom?  

JAKA: Vsem fantom in njihovim družinam želim vesele praznike ter srečno, uspešno  in zdravo novo leto 2022. Enake želje želim tudi celotni upravi s trenerji in igralcem nižjih selekcij ter njihovim družinam.

GOGI: Fantom želim, da se dobro spočijejo med prazniki, uživajo v krogu najbližjih in vstopijo v novo leto
zdravi, zagnani in polni energije. Postavili smo si visok cilj v drugem delu sezone tako, da nas čakajo
zahtevne priprave. Fantom bi pa želel položiti na dušo le eno stvar. To je, da se neglede na omejitve
zaradi virusa in šole, redno udeležujejo treningov. Morda se ne zavedajo, toda treningi, ki jih imamo
skupaj, so res veliko vredni. Ne samo, da s kvalitetno vodenimi in sestavljenimi treningi bogatimo
znanje in izboljšujemo fizično pripravljenost, ampak tudi gradimo na kohezivnosti ekipe. Spomini, ki
jih skupaj ustvarjamo, so tako v vseh pogledih neprecenljivi.